سال رونق تولید 
امروز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۵:۵۴

اخبار

گفتگو اختصاصی با خانم رحیمی مسئول امور مامایی اصفهان

از فعالیتهای انجام شده در بهداشت خانواده بررسی و غربالگری زنان منوپوز و توجه به مشکلات مربوطه از جمله پوکی استخوان است

رحیمی :طی سالیان گذشته فعالیتهای بسیاری به صورت پژوهشی و کار گروهی انجام شده که می توان به انجام طرح پزشک خانواده و نقش مهم و مؤثر کارشناسان مامایی در این طرح که از سال 77 شروع و کماکان ادامه دارد ، اشاره کرد.
 مژگان رحیمی مسئول امور مامایی بهداشت و درمان صنعت نفت اصفهان به بهانه 15 اردیبهشت روز ماما ضمن ارائه گزارشی مختصر از فعالیت های کلینیک های زنان و مامایی گفت: طی سالیان گذشته فعالیتهای بسیاری به صورت پژوهشی و کار گروهی انجام شده که می توان به انجام طرح پزشک خانواده و نقش مهم و مؤثر کارشناسان مامایی در این طرح که از سال 77 شروع و کماکان ادامه دارد ، اشاره کرد. 

 

وی یکی از فعالیت های انجام شده در پزشکی خانواده را بررسی و غربالگری زنان منوپوز و توجه به مشکلات مربوطه از جمله پوکی استخوان عنوان کرد و افزود: ضمن برگزاری کلاسهای آموزشی در این زمینه ، با تشخیص به موقع و در موارد high risk به سطوح بالاتر ارجاع داده می شوند .

 

    مسئول مامایی اصفهان فعالیت دیگر همکاران خود در کلینیک زنان و مامایی را بررسی و غربالگری زنان در سنین باروری و غربالگری از نظر سرطانهای شایع زنان مانند سرطان سینه و دهانه رحم دانست . وی نکته مهم اجرای این غربالگری ها را شناسایی و درمان به موقع این سرطانها عنوان کرد و گفت خداوند را شاکریم تمام سرطانهای سینه در مرحله اول و دوم تشخیص داده شده و کاملا تحت درمان قرار گرفته اند و این از افتخارات گروه زنان و مامایی می باشد. ایشان در این زمینه گفت : طی سالهای گذشته خانم های مسیر های خط لوله شامل ایذه-باغ ملک امیدیه و...نیز تحت پوشش و بررسی قرار گرفتند و کلاس های آموزشی در این زمینه اجرا شد.
    این کارشناس مامایی،سلامت و غربالگری مادران باردار ، کاهش ریسک فاکتورهای دوران بارداری و زایمان را از دیگر فعالیت های کلینیک های مامایی ذکر کرد و افزود همکاران من ضمن آموزش به این مراجعین ، تلاش فراوانی در راستای اهداف بلند مدت وزارت بهداشت و درمان از جمله کاهش سزارین و افزایش زایمان طبیعی بکار می برند.

 

خانم رحیمی غربالگری کودکان 7 تا 10سال، واکسیناسیون و طرح غربالگری نوجوانان8-18 سال استانهای اصفهان و چهار محال بختیاری از دیگر طرحهاي اجرا شده برشمرد و گفت این موارد شامل شناسایی و تشخیص به موقع دیابت ، فشار خون و کودکانی که از نظر رشدی در معرض خطر بوده اند میباشد که در صورت لزوم به سطوح بالاتر رجاع شده اند.

 

    وی همچنین ارائه مشاوره های تغذیه ای و روانشناسی که پس از جمع آوری فرمهای مربوطه در گروههای مختلف سنی صورت می گیرد را از جمله عملکرد این واحد ها دانست که نتیجه آن شناسایی افراد پرخطر و در معرض خطر از جمله چاقی و افسردگی میباشد که به متخصصین مربوطه ارجاع  داده میشوند .
    در پایان خانم رحیمی با توجه به اقدامات صورت گرفته و زحماتی که گروه مامایی متحمل می شوند اظهار امیدواری کرد مسئولین مربوطه ،شغل مامایی را در گروه مشاغل سخت و پرمسئولیت قرار دهند

روز ماما

 
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۹:۰۸
تعداد بازدید : ۱۴۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید